Littelfuse 0251002.NRT2
0251002.NRT2 picture photo
Mfg. Part Number
0251002.NRT2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251002.NRT2.pdf
Availability of 0251002.NRT2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251002.NRT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251002.NRT2
Internal Part NumberEIS-0251002.NRT2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.405
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0473 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251002.NRT2
Related Links025100, 0251002.NRT2 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251002.NRT2 Details Description
Related parts for 0251002.NRT2
LED 7SEG DISP .40" RED CC BLACK datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET RELAY PCB 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 8100UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf