Littelfuse 0251002.NRT2
0251002.NRT2 picture photo
Mfg. Part Number
0251002.NRT2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251002.NRT2.pdf
Availability of 0251002.NRT2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251002.NRT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251002.NRT2
Internal Part NumberEIS-0251002.NRT2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.405
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0473 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251002.NRT2
Related Links025100, 0251002.NRT2 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251002.NRT2 Details Description
Related parts for 0251002.NRT2
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 310MHZ 8UMAX datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF 1MSPS SOT23-8 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 450A datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf