Littelfuse 0251004.MAT1
0251004.MAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251004.MAT1
Brief Description
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251004.MAT1.pdf
Availability of 0251004.MAT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251004.MAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251004.MAT1
Internal Part NumberEIS-0251004.MAT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t2.45
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0204 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251004.MAT1
Related Links025100, 0251004.MAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251004.MAT1 Details Description
Related parts for 0251004.MAT1
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
IC XTAL DRIVER LP 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4-LSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.14 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf