Littelfuse 0251007.PAT1L
0251007.PAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251007.PAT1L
Brief Description
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251007.PAT1L.pdf
Availability of 0251007.PAT1L
QUANTITY
0251007.PAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251007.PAT1L
Internal Part NumberEIS-0251007.PAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating7A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t10.4
ApprovalsCSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0105 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251007.PAT1L
Related Links025100, 0251007.PAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251007.PAT1L Details Description
Related parts for 0251007.PAT1L
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-X datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RJ11 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf