Littelfuse 0253004.NRT1L
0253004.NRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0253004.NRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0253004.NRT1L.pdf
Availability of 0253004.NRT1L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0253004.NRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0253004.NRT1L
Internal Part NumberEIS-0253004.NRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 253
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t2.45
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0204 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0253004.NRT1L
Related Links025300, 0253004.NRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0253004.NRT1L Details Description
Related parts for 0253004.NRT1L
RES 1.43 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 870MA 446 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
RFI SHIELD FINGER AU 2.7MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 6POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 120 MOHM datasheet.pdf