TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E21-11BN
DJT16E21-11BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E21-11BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DJT16E21-11BN.pdf
Availability of DJT16E21-11BN
QUANTITY
DJT16E21-11BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E21-11BN
Internal Part NumberEIS-DJT16E21-11BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E21-11BN
Related LinksDJT16E, DJT16E21-11BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E21-11BN Details Description
Related parts for DJT16E21-11BN
IC DRIVER QUAD PROTECTED 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 120 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 32.8UH SMD datasheet.pdf
12 CIR MTS .156 ASSY ON TAPE L datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf