Littelfuse 0253004.NRT1L
0253004.NRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0253004.NRT1L
Brief Description
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0253004.NRT1L.pdf
Availability of 0253004.NRT1L
QUANTITY
0253004.NRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0253004.NRT1L
Internal Part NumberEIS-0253004.NRT1L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 253
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t2.45
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0204 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0253004.NRT1L
Related Links025300, 0253004.NRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0253004.NRT1L Details Description
Related parts for 0253004.NRT1L
HDWR FRAME SNAP-IN .125" BLACK datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 16-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 96NS TBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 VERT 6POS SMD datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD123 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf