Littelfuse 0263.062MXL
0263.062MXL picture photo
Mfg. Part Number
0263.062MXL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.062MXL.pdf
Availability of 0263.062MXL
QUANTITY
0263.062MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.062MXL
Internal Part NumberEIS-0263.062MXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.000192
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance5.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.062MXL
Related Links0263., 0263.062MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.062MXL Details Description
Related parts for 0263.062MXL
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DUAL MONOSTBL MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
CAP 80MF 3.3V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 29POS datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 725MA 380 MOHM datasheet.pdf