Littelfuse 0263.062WAT1L
0263.062WAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0263.062WAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.062WAT1L.pdf
Availability of 0263.062WAT1L
QUANTITY
0263.062WAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.062WAT1L
Internal Part NumberEIS-0263.062WAT1L
Standard Package3,000
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.000192
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance5.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.062WAT1L
Related Links0263.0, 0263.062WAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.062WAT1L Details Description
Related parts for 0263.062WAT1L
HEAT GUN 750-1000F 1740W datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 3.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 77 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 234 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf
HDI/FA SAPR.042F.062O LM CONT datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf