Littelfuse 0263002.MXL
0263002.MXL picture photo
Mfg. Part Number
0263002.MXL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263002.MXL.pdf
Availability of 0263002.MXL
QUANTITY
0263002.MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263002.MXL
Internal Part NumberEIS-0263002.MXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.74
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0444 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263002.MXL
Related Links02630, 0263002.MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0263002.MXL Details Description
Related parts for 0263002.MXL
DEMO BOARD FOR PCM1737 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf