CTS Electronic Components 026TB32R102B1A1
026TB32R102B1A1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R102B1A1
Brief Description
POT 1K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R102B1A1.pdf
Availability of 026TB32R102B1A1
QUANTITY
026TB32R102B1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R102B1A1
Internal Part NumberEIS-026TB32R102B1A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)5W
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R102B1A1
Related Links026TB32, 026TB32R102B1A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R102B1A1 Details Description
Related parts for 026TB32R102B1A1
FIXED IND 160UH 111MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3MM 16POS DL MATE-N-L datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 210MSPS DUAL 64VQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP571MN 1.0V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES .08 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf