CTS Electronic Components 026TB32R500B1B1
026TB32R500B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R500B1B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R500B1B1.pdf
Availability of 026TB32R500B1B1
QUANTITY
026TB32R500B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R500B1B1
Internal Part NumberEIS-026TB32R500B1B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series026
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R500B1B1
Related Links026TB32, 026TB32R500B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R500B1B1 Details Description
Related parts for 026TB32R500B1B1
IC REG BUCK ADJ 1A 24-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 24VQFN datasheet.pdf
GEC/MCGG ADAPTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 4POS 6' datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.75K OHM 5% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf