CTS Electronic Components 026TB32R502B1A1
026TB32R502B1A1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R502B1A1
Brief Description
POT 5K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R502B1A1.pdf
Availability of 026TB32R502B1A1
QUANTITY
026TB32R502B1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R502B1A1
Internal Part NumberEIS-026TB32R502B1A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)5W
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)