Littelfuse 0272.750H
0272.750H picture photo
Mfg. Part Number
0272.750H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0272.750H.pdf
Availability of 0272.750H
QUANTITY
0272.750H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0272.750H
Internal Part NumberEIS-0272.750H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMICRO™ 272
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t0.09
ApprovalsCSA, QPL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.235" Dia x 0.287" H (5.97mm x 7.30mm)
DC Cold Resistance0.293 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0272.750H
Related Links0272, 0272.750H Datasheet, Littelfuse Distributor
0272.750H Details Description
Related parts for 0272.750H
PILOT LIGHT 5V LED ROUND YELLOW datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP AUTO-ZERO 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 12V WHT datasheet.pdf