Littelfuse 0277.375NRT1
0277.375NRT1 picture photo
Mfg. Part Number
0277.375NRT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0277.375NRT1.pdf
Availability of 0277.375NRT1
QUANTITY
0277.375NRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0277.375NRT1
Internal Part NumberEIS-0277.375NRT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® 277
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.093" Dia x 0.280" L (2.36mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0277.375NRT1
Related Links0277.3, 0277.375NRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0277.375NRT1 Details Description
Related parts for 0277.375NRT1
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP NON SHORTING datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE MNT ON NS 35 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES V6TOP PLUNGER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
RES 146.4375 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf