Littelfuse 02853.15MXP
02853.15MXP picture photo
Mfg. Part Number
02853.15MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02853.15MXP.pdf
Availability of 02853.15MXP
QUANTITY
02853.15MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02853.15MXP
Internal Part NumberEIS-02853.15MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series285
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t51.597
ApprovalsPSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0269 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02853.15MXP
Related Links02853, 02853.15MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02853.15MXP Details Description
Related parts for 02853.15MXP
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC VOLT REG DUAL LNB 32-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 16V SCREW datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 19POS 3.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.5A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
7MM GREEN PMI 6V W LEADS datasheet.pdf