Littelfuse 0298150.TXN
0298150.TXN picture photo
Mfg. Part Number
0298150.TXN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE MEGA 32V 150A
Datasheet Download
0298150.TXN.pdf
Availability of 0298150.TXN
QUANTITY
0298150.TXN Order Process
Ship out your order
Specifications of 0298150.TXN
Internal Part NumberEIS-0298150.TXN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series298
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating150A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage2kA
Melting I²t100000
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension2.700" L x 0.750" W x 0.390" H (68.58mm x 19.05mm x 9.90mm)
DC Cold Resistance0.352 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0298150.TXN
Related Links02981, 0298150.TXN Datasheet, Littelfuse Distributor
0298150.TXN Details Description
Related parts for 0298150.TXN
IC DAC 12BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
32 POS. AIR BAG KIT ASS'Y datasheet.pdf
RES 365K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG CTLR AC/DC GEN3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf
220UF 16V 8X20.5 85C AXI datasheet.pdf