Vishay/Dale RN55C6191FRSL
RN55C6191FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6191FRSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6191FRSL.pdf
Availability of RN55C6191FRSL
QUANTITY
RN55C6191FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6191FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6191FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6191FRSL
Related LinksRN55C6, RN55C6191FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6191FRSL Details Description
Related parts for RN55C6191FRSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf