Littelfuse 02982005ZXT
02982005ZXT picture photo
Mfg. Part Number
02982005ZXT
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS
Datasheet Download
02982005ZXT.pdf
Availability of 02982005ZXT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
02982005ZXT Order Process
Ship out your order
Specifications of 02982005ZXT
Internal Part NumberEIS-02982005ZXT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesMEGA® 298
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeBolt Down
For Use With/Related ProductsMEGA 298
Fuse Size2.700" L x 0.750" W x 0.420" H (68.58mm x 19.05mm x 10.67mm)
Number of Circuits2
Voltage32V
Current Rating500A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBolt Down
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02982005ZXT
Related Links02982, 02982005ZXT Datasheet, Littelfuse Distributor
02982005ZXT Details Description
Related parts for 02982005ZXT
KIT DEMO BATT ID/MON CHIP DS2436 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 R/A datasheet.pdf
RES FUSE 91 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf