ITT Cannon, LLC MS3121E12-10PYF0
MS3121E12-10PYF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3121E12-10PYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT RCPT 10POS
Datasheet Download
MS3121E12-10PYF0.pdf
Availability of MS3121E12-10PYF0
QUANTITY
MS3121E12-10PYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121E12-10PYF0
Internal Part NumberEIS-MS3121E12-10PYF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121E12-10PYF0
Related LinksMS3121E1, MS3121E12-10PYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3121E12-10PYF0 Details Description
Related parts for MS3121E12-10PYF0
CONN EDGECARD 60POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 400V DO-9 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6M OHM 1608 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KE/POK9/12 CONTINUITY PLATES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf