AVX Corporation 0306ZC473KAT2A
0306ZC473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0306ZC473KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0306
Datasheet Download
0306ZC473KAT2A.pdf
Availability of 0306ZC473KAT2A
QUANTITY
0306ZC473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0306ZC473KAT2A
Internal Part NumberEIS-0306ZC473KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0306ZC473KAT2A
Related Links0306ZC4, 0306ZC473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0306ZC473KAT2A Details Description
Related parts for 0306ZC473KAT2A
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CBL 32POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 22A TO-220 datasheet.pdf
FLKMSMD36 datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
WIRELESS LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf