Amphenol RF 031-6003-RFX
031-6003-RFX picture photo
Mfg. Part Number
031-6003-RFX
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP
Datasheet Download
031-6003-RFX.pdf
Availability of 031-6003-RFX
QUANTITY
031-6003-RFX Order Process
Ship out your order
Specifications of 031-6003-RFX
Internal Part NumberEIS-031-6003-RFX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAssembly Instr C36
3D Model031-6003-RFX.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleTNC
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationCrimp
Shield TerminationCrimp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Cable GroupBelden 9258, LMR-240
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max11GHz
Features-
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric Material-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031-6003-RFX
Related Links031-60, 031-6003-RFX Datasheet, Amphenol RF Distributor
031-6003-RFX Details Description
Related parts for 031-6003-RFX
IC 2BIT 2PORT LV BUS SW 8-TSSOP datasheet.pdf
30 AU DUAL QKE II LOW PR-O datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.2A US6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
ADAPTER H-120 4/CASE datasheet.pdf
IGBT 1200V 20A 240W MTP datasheet.pdf