| Internal Part Number | EIS-0312008.HXP | |
| Product Training Modules | Fuseology - Introduction to Fuses | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Series | 312 | |
| Packaging | Bulk | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 8A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" | |
| Mounting Type | Holder | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200A | |
| Melting I²t | 166 | |
| Approvals | CE, CSA, KC, PSE, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0122 Ohm | |