Littelfuse 031201.8HXP
031201.8HXP picture photo
Mfg. Part Number
031201.8HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031201.8HXP.pdf
Availability of 031201.8HXP
QUANTITY
031201.8HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031201.8HXP
Internal Part NumberEIS-031201.8HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t3.85
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0825 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031201.8HXP
Related Links03120, 031201.8HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031201.8HXP Details Description
Related parts for 031201.8HXP
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN RECEPT 96POS W/POST SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 8X24X3" 5A MED datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
TERMINAL,BUDG SPR SPD 16-14 6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf