Littelfuse 031201.8HXP
031201.8HXP picture photo
Mfg. Part Number
031201.8HXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031201.8HXP.pdf
Availability of 031201.8HXP
QUANTITY
031201.8HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031201.8HXP
Internal Part NumberEIS-031201.8HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.8A
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t3.85
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0825 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031201.8HXP
Related Links03120, 031201.8HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031201.8HXP Details Description
Related parts for 031201.8HXP
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX 802.11 WORLD BAND 56TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR TO236-3 SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf