Littelfuse 0312010.VXP
0312010.VXP picture photo
Mfg. Part Number
0312010.VXP
Brief Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0312010.VXP.pdf
Availability of 0312010.VXP
QUANTITY
0312010.VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0312010.VXP
Internal Part NumberEIS-0312010.VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating10A
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage200A
Melting I²t298
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0093 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0312010.VXP
Related Links03120, 0312010.VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0312010.VXP Details Description
Related parts for 0312010.VXP
FIXED IND 4.7UH 950MA 88 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING DISC 4" A VFN datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 10DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf