Littelfuse 031202.5VXP
031202.5VXP picture photo
Mfg. Part Number
031202.5VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031202.5VXP.pdf
Availability of 031202.5VXP
QUANTITY
031202.5VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031202.5VXP
Internal Part NumberEIS-031202.5VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t9.54
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0513 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031202.5VXP
Related Links03120, 031202.5VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031202.5VXP Details Description
Related parts for 031202.5VXP
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
STANDOFF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf