AVX Corporation 06031A100BAT2A
06031A100BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A100BAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A100BAT2A.pdf
Availability of 06031A100BAT2A
QUANTITY
06031A100BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A100BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A100BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A100BAT2A
Related Links06031A1, 06031A100BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A100BAT2A Details Description
Related parts for 06031A100BAT2A
RELAY SSR 1A SIP DC 10V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
BUZZER MAGN 3-6V 2.048KHZ PC MNT datasheet.pdf
BRACKET ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
NYLN INSL SEAMLESS BUTT CONNECTO datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf