Microsemi Commercial Components SMBJ36AE3/TR13
SMBJ36AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ36AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ36AE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ36AE3/TR13
QUANTITY
SMBJ36AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ36AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ36AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ36AE3/TR13
Related LinksSMBJ36A, SMBJ36AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ36AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ36AE3/TR13
CABLE TIE 18LB NAT 4" datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERM NTC 1.5KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL BUSHING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
BARBED FASTENER 2.130" NYLON BLK datasheet.pdf