Sullins Connector Solutions RCA15DRSN-S288
RCA15DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCA15DRSN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RCA15DRSN-S288.pdf
Availability of RCA15DRSN-S288
QUANTITY
RCA15DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA15DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-RCA15DRSN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA15DRSN-S288
Related LinksRCA15DR, RCA15DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA15DRSN-S288 Details Description
Related parts for RCA15DRSN-S288
BOX STEEL GRAY 9"L X 6"W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A 6EMT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 26POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' PL259 F-F datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf