Littelfuse 0313.062MXP
0313.062MXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.062MXP
Brief Description
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.062MXP.pdf
Availability of 0313.062MXP
QUANTITY
0313.062MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.062MXP
Internal Part NumberEIS-0313.062MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating62mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.021
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance120 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.062MXP
Related Links0313., 0313.062MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.062MXP Details Description
Related parts for 0313.062MXP
RES SMD 110K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 243MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.787" DIA BLK datasheet.pdf
ARRAY FEMALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf