Littelfuse 0313.125HXP
0313.125HXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.125HXP
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.125HXP.pdf
Availability of 0313.125HXP
QUANTITY
0313.125HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.125HXP
Internal Part NumberEIS-0313.125HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.152
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance30 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.125HXP
Related Links0313., 0313.125HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.125HXP Details Description
Related parts for 0313.125HXP
CONN RING TONGUE 22AWG PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD5570 datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-100' YLLW/GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 30AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf