Littelfuse 0313.125VXP
0313.125VXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.125VXP
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.125VXP.pdf
Availability of 0313.125VXP
QUANTITY
0313.125VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.125VXP
Internal Part NumberEIS-0313.125VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.152
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance30 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.125VXP
Related Links0313., 0313.125VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.125VXP Details Description
Related parts for 0313.125VXP
TERM SOLDER TURRET .173" .062"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET 7POS 2MM IDC R/A datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 54V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf