Sullins Connector Solutions HCC19HEYN
HCC19HEYN picture photo
Mfg. Part Number
HCC19HEYN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC19HEYN.pdf
Availability of HCC19HEYN
QUANTITY
HCC19HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC19HEYN
Internal Part NumberEIS-HCC19HEYN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions19
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC19HEYN
Related LinksHCC1, HCC19HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC19HEYN Details Description
Related parts for HCC19HEYN
PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS R 200 TO 100 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DBMAMY44PA101F0 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf