Littelfuse 0313.150HXP
0313.150HXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.150HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.150HXP.pdf
Availability of 0313.150HXP
QUANTITY
0313.150HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.150HXP
Internal Part NumberEIS-0313.150HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating150mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.27
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance20 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.150HXP
Related Links0313., 0313.150HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.150HXP Details Description
Related parts for 0313.150HXP
LED BLUE 470NM WTR CLR LOPRO SMD datasheet.pdf
IC OPAMP 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.1A 128 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
21 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN BLINDNG CAP JACK W/CBL CLIP datasheet.pdf
TRIMMER 15K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 673K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf