| Internal Part Number | EIS-V-101-1C25 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | V | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 10A (AC), 6A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Lever, Straight | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | |
| Ingress Protection | IP40 | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 200gf | |
| Release Force | 50gf | |
| Pretravel | 0.063" (1.6mm) | |
| Differential Travel | 0.025" (0.6mm) | |
| Overtravel | 0.031" (0.79mm) | |
| Operating Position | 0.600" (15.2mm) | |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 300,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C | |