Littelfuse 0315.175HXP
0315.175HXP picture photo
Mfg. Part Number
0315.175HXP
Brief Description
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0315.175HXP.pdf
Availability of 0315.175HXP
QUANTITY
0315.175HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0315.175HXP
Internal Part NumberEIS-0315.175HXP
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating175mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.177
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
DC Cold Resistance8.67 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0315.175HXP
Related Links0315., 0315.175HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0315.175HXP Details Description
Related parts for 0315.175HXP
MEMORY CARD FLASH 128MB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 295MA 1.3 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf