Littelfuse 0318.250H
0318.250H picture photo
Mfg. Part Number
0318.250H
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0318.250H.pdf
Availability of 0318.250H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0318.250H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0318.250H
Internal Part NumberEIS-0318.250H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0355
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0318.250H
Related Links0318, 0318.250H Datasheet, Littelfuse Distributor
0318.250H Details Description
Related parts for 0318.250H
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 20AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM SMD AU 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAB REDUCT 4 TO 6AWG datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf