Littelfuse 0318.600MXP
0318.600MXP picture photo
Mfg. Part Number
0318.600MXP
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0318.600MXP.pdf
Availability of 0318.600MXP
QUANTITY
0318.600MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0318.600MXP
Internal Part NumberEIS-0318.600MXP
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.88
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.362 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0318.600MXP
Related Links0318., 0318.600MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0318.600MXP Details Description
Related parts for 0318.600MXP
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
KEY FOB ABS AMD 3.05"L X 1.51"W datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf