Littelfuse 0318.600MXP
0318.600MXP picture photo
Mfg. Part Number
0318.600MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0318.600MXP.pdf
Availability of 0318.600MXP
QUANTITY
0318.600MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0318.600MXP
Internal Part NumberEIS-0318.600MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.88
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.362 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0318.600MXP
Related Links0318., 0318.600MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0318.600MXP Details Description
Related parts for 0318.600MXP
CONN RCPT SATA 22POS VERT PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM datasheet.pdf