Littelfuse 031802.5VXP
031802.5VXP picture photo
Mfg. Part Number
031802.5VXP
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031802.5VXP.pdf
Availability of 031802.5VXP
QUANTITY
031802.5VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031802.5VXP
Internal Part NumberEIS-031802.5VXP
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t9.54
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0513 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031802.5VXP
Related Links03180, 031802.5VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031802.5VXP Details Description
Related parts for 031802.5VXP
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 2512 datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 8-SOIC datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16-TVSOP datasheet.pdf
THYRISTOR 24V 30A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 110A TO220 datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf