Littelfuse 0324008.HXP
0324008.HXP picture photo
Mfg. Part Number
0324008.HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
0324008.HXP.pdf
Availability of 0324008.HXP
QUANTITY
0324008.HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0324008.HXP
Internal Part NumberEIS-0324008.HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series324
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage750A AC, 10kA DC
Melting I²t105
ApprovalsCE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0153 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0324008.HXP
Related Links03240, 0324008.HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0324008.HXP Details Description
Related parts for 0324008.HXP
CONN HEADER 33POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
RIBBON THERM HYB 4.33" 299' BLK datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISLA214P50 datasheet.pdf
METRAL SIGNAL HDR datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22POS datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf