Vishay/Dale RWR89N4000BRRSL
RWR89N4000BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4000BRRSL
Brief Description
RES 400 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4000BRRSL.pdf
Availability of RWR89N4000BRRSL
QUANTITY
RWR89N4000BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4000BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N4000BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4000BRRSL
Related LinksRWR89N4, RWR89N4000BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4000BRRSL Details Description
Related parts for RWR89N4000BRRSL
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
762 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf