| Internal Part Number | EIS-M39003/09-0351/TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Series | Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 75 mOhm | |
| Type | Hermetically Sealed | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | D | |
| Features | Military | |
| Failure Rate | S (0.001%) | |