Vishay/Dale RWR84SR556DMBSL
RWR84SR556DMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR556DMBSL
Brief Description
RES 0.556 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR556DMBSL.pdf
Availability of RWR84SR556DMBSL
QUANTITY
RWR84SR556DMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR556DMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR556DMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.556
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR556DMBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR556DMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR556DMBSL Details Description
Related parts for RWR84SR556DMBSL
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 14A POWERDI datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT SKT datasheet.pdf