Littelfuse 0324020.MX280P
0324020.MX280P picture photo
Mfg. Part Number
0324020.MX280P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 20A 280VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
0324020.MX280P.pdf
Availability of 0324020.MX280P
QUANTITY
0324020.MX280P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0324020.MX280P
Internal Part NumberEIS-0324020.MX280P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series324
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating20A
Voltage Rating - AC280V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage350A AC, 10kA DC
Melting I²t631
ApprovalsCE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.00355 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0324020.MX280P
Related Links0324020, 0324020.MX280P Datasheet, Littelfuse Distributor
0324020.MX280P Details Description
Related parts for 0324020.MX280P
IC DGTL POT 256POS 50K 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH RED datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf