AVX Corporation TPSV477K006R0100
TPSV477K006R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSV477K006R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2924
Datasheet Download
TPSV477K006R0100.pdf
Availability of TPSV477K006R0100
QUANTITY
TPSV477K006R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSV477K006R0100
Internal Part NumberEIS-TPSV477K006R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSV477K006R0100
Related LinksTPSV477K, TPSV477K006R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSV477K006R0100 Details Description
Related parts for TPSV477K006R0100
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SHROUD CGRID III R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/24/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf