Ohmite TUW10J330E
TUW10J330E picture photo
Mfg. Part Number
TUW10J330E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10J330E.pdf
Availability of TUW10J330E
QUANTITY
TUW10J330E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10J330E
Internal Part NumberEIS-TUW10J330E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10J330E
Related LinksTUW10, TUW10J330E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10J330E Details Description
Related parts for TUW10J330E
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS KEY-Y SMD GOLD datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.35A 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL BOBBIN TAB LH 032TPBR datasheet.pdf
4.7UF 63V 6.502X15.164 105C RAD datasheet.pdf