Littelfuse 0324020.MX280P
0324020.MX280P picture photo
Mfg. Part Number
0324020.MX280P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 20A 280VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
0324020.MX280P.pdf
Availability of 0324020.MX280P
QUANTITY
0324020.MX280P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0324020.MX280P
Internal Part NumberEIS-0324020.MX280P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series324
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating20A
Voltage Rating - AC280V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage350A AC, 10kA DC
Melting I²t631
ApprovalsCE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.00355 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0324020.MX280P
Related Links0324020, 0324020.MX280P Datasheet, Littelfuse Distributor
0324020.MX280P Details Description
Related parts for 0324020.MX280P
CAP CER 47PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIDE RIBBON CABLE FOR 4162125 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLER ARM SLO ACT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
500 TB SOCKET W/LATCH RA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf