Littelfuse 0325.375HXP
0325.375HXP picture photo
Mfg. Part Number
0325.375HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0325.375HXP.pdf
Availability of 0325.375HXP
QUANTITY
0325.375HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325.375HXP
Internal Part NumberEIS-0325.375HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t1.2
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance2.155 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325.375HXP
Related Links0325., 0325.375HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325.375HXP Details Description
Related parts for 0325.375HXP
IC REG LDO 6V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 25W TO126 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
15W 2X 12V DC INPUT 60-150V datasheet.pdf
RES 556 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 150A datasheet.pdf